Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Krio Terapi

İzmir Krio Terapi

Krio terapi tedavisi dondurma işlemi olarak da bilinen yeni bir tedavi yöntemidir.  En popüler krio terapi formu, 3 ila 5 dakika krio terapi kabininde kalmayı içerir. Bazı insanlar sadece yüze soğuk uygulayan yüz bakımlarına maruz kalır. Diğerleri, ağrılı eklem gibi belirli bölgeleri hedef almak için krio terapi tedavisini kullanır.

Başlangıçta tatsız olmasına rağmen, krio terapi, vücut düşük sıcaklığa ayarlandığı için her tedavide daha iyi olma eğilimindedir. Genelde güvenlidir, ancak krio terapi denemeden önce bir doktorla konuşmak önemlidir.

Hamile kadınlar, çocuklar, ağır tansiyonu yüksek insanlar ve kalp rahatsızlığı olan kişiler krio terapiyi denememelidir.

Krio Terapi Yararları

Araştırma sonuçta krio terapinin aşağıdaki yararları sağlayabileceğini göstermektedir:

Ağrı kesici ve kas iyileşmesi

Krio terapi, artrit gibi bazı eklem ve kas rahatsızlıklarının yanı sıra kas ağrısına da yardımcı olabilir. Ayrıca atletik yaralanmaların daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir.

Doktorlar uzun süredir yaralı ve ağrılı kaslarda buz torbaları kullanılmasını tavsiye etmişlerdir. Bunu yapmak, buz paketi çıkarıldıktan sonra kan dolaşımını artırabilir, bu da iyileşmeyi ve ağrının azalmasını sağlar.

2000 yılında yayınlanan bir çalışmada , krio terapinin romatoid artrit ağrısından geçici bir rahatlama önerdiği görülmüştür. Bütün çalışmalar krio terapinin kas iyileşmesindeki rolünü desteklememektedir.

Kilo Kaybı

Krio terapi tedavisi kilo kaybına yardımcı olmaktadır. Tek başına krio terapi kilo kaybına neden olmaz, ancak süreci destekleyebilir. Teoride, soğuk olmak, vücudu sıcak kalmak için daha çok çalışmaya zorlar.

Krio terapi kas ağrısına yardımcı olduğu için, bir yaralanmanın ardından fitness rutine geri dönmeyi kolaylaştırabilir. Bu potansiyel kilo kaybı yararı, ağrı nedeniyle egzersiz yapamayan veya yapamayan insanlarla sınırlıdır.

Azaltılmış Enflamasyon

Enflamasyon, bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmasının bir yoludur. Bazen bağışıklık sistemi aşırı reaktif hale gelir. Sonuç, kanser , diyabet , depresyon , demans ve artrit gibi sağlık problemleriyle bağlantılı kronik enflamasyondur .

 

Bu nedenle, enflamasyonu azaltmak ayrıca genel sağlığı iyileştirebilir ve çok sayıda kronik hastalık riskini azaltabilir. Bazı çalışmalar krio terapinin iltihaplanmayı azaltabileceğini göstermektedir.

Kanseri önleme ve tedavi etme

Tüm vücut krio terapi iltihaplanmayı azaltabildiğinden, kansere yakalanma riskini de düşürmesi mümkündür. Şimdiye kadar, krio terapinin hastalık geliştikten sonra kanseri tedavi edebileceğine dair hiçbir kanıt yoktur. Bununla birlikte, tıbbi krio terapi, belirli kanser türleri için iyi bilinen bir tedavi yöntemidir.

Bir doktor cilt veya rahim ağzındaki kanser hücrelerini dondurmak ve zaman zaman diğer kanserleri gidermek için krio terapi kullanabilir.

Anksiyete ve depresyonu azaltmak

Krio terapinin inflamasyonu azaltabildiği araştırma bulguları, inflamasyonla bağlantılı zihinsel sağlık koşullarını tedavi edebileceğini göstermektedir. Krio terapi ve ruh sağlığı ile ilgili bazı ön araştırmalar da bu iddiayı desteklemektedir.

Migren Baş Ağrıları Tedavisi

Boyuna odaklanan hedeflenmiş krio terapi migren baş ağrısının önlenmesine yardımcı olabilir.

Krio terapi cilt yaşlanmasını yavaşlatmak veya tersine çevirmek, yağ kaybını desteklemek, kronik hastalıkları önlemek ve diğerleri dahil olmak üzere bir dizi endişeye yardımcı olabilmektedir.