Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kolajen Aşısı

İzmir Kolajen Aşısı

Kolajen vücudunuzdaki bağ dokularında bulunan bir proteindir. Yaşlandıkça, cildinizin iç tabakası kolajeni kaybeder ve sonuç olarak daha az esnek, sağlam ve hasara karşı daha savunmasız hale gelir. Bazı insanlar bir kolajen aşısı ile kolajeni restore etmeye çalışır.

Kolajen bir proteindir ve kaslarınızda, kemiklerde, tendonlarda, bağlarda, organlarda, kan damarlarında, ciltte, bağırsaklarda ve diğer bağ dokularında bulunmaktadır. Kollajen seviyenizi ölçemezken, ne zaman düşeceğini söyleyebilirsiniz. Kolajen yaşlandıkça azalır ve aşağıdakilere katkıda bulunur:

 • Kırışıklıklar
 • Daha sert, daha az esnek tendon ve bağlar
 • Aşınmış kıkırdaktan kaynaklanan eklem ağrısı veya osteoartrit
 • Sindirim sisteminizdeki astarın incelmesiyle oluşan gastrointestinal problemler
 • İnsanlar Neden Kollajen Takviyeleri Kullanıyor?
 • Bazı taraftarlar, kolajen takviyelerinin aşağıdakiler dahil çeşitli yararlar sunduğunu iddia eder:
 • Cilt, saç ve tırnaklarda iyileştirilmiş görünüm
 • Daha iyi göz sağlığı
 • Kalp hastalıklarına karşı koruma
 • Geliştirilmiş atletik performans
 • Güçlü kemikler

Yaşlanma ve Kolajen

Yaşla birlikte, kolajen üretimi yavaşlar ve hücre yapıları zayıflar. Cilt incelir ve zarar görmesi kolaydır, saçlar cansız hale gelir, cilt sarkmaları ve kırışıklıkları, tendonları ve bağları daha az elastik hale gelir ve eklemler sertleşir.

Kolajen mikroskobik olarak uzun liflerde ortaya çıkar. Çoğunlukla tendon, ligament ve cilt gibi lifli dokularda bulunur ve aynı zamanda kornea, kemik, kan damarları, kıkırdak, intervertebral disk ve sindirim sisteminde bol miktarda bulunur.

Kas dokusunda, kollajen, endomysium’un ana bileşeni olarak görev yapar. Kasların %1 ile 2’si kollajen ve toplam kas ağırlığının yaklaşık %6’sı kollajenden oluşur. Gıdalarda kullanılan jelatin, geri dönüşü olmayan şekilde hidrolize edilmiş olan kolajendir.

Kolajenin Cilde Faydaları

Kollajen, cildinizin sağlıklı görünüşü için gereklidir ve bu protein, yaşlanmanın tipik belirtilerini azaltmak için de gereklidir. Kollajen, elastikiyet için önemli bir yapı taşıdır ve ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltma yeteneğine sahiptir. Bu protein aynı zamanda sarkmış cilt için de gereklidir ve hatta cildinizin tonunu dengeleyebilir. Cildinizi kusursuz bir şekilde güzelleşmesine yardımcı olan kollajen aynı zamanda eklem ve doku sağlığında da oldukça etkilidir. Yaşlanma süreci kaçınılmazken, rutin kollajen takviyeleri sağlığınızı iyileştirebilir ve kusursuz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Kollajenin cilt üzerindeki etkileri şu şekildedir;

Kırışıklıkları ve İnce Çizgileri Azaltmak

Yaşlanmayla ilişkili en sık görülen şikayetlerden biri cildin doğal kollajen kaybı ve kırışıklıkların ya da  ince çizgilerin görülmesidir. Güneşe maruz kalma, kirlilik, kötü sağlık seçimleri ve yaşlanma ciltte kollajen seviyelerinin azalmasına neden olabilir. Cildinizdeki ana bileşenlerden biri kollajendir. Dermis cildinizin alt tabakasıdır ve elastikiyeti korumakla sorumludur. Kollajen seviyeleri düşmeye başladığında, ağzınızın ve gözlerin etrafında oluşan ince çizgiler ve kırışıklıkları fark etmeye başlarsınız. Kollajen takviyeleri bu sorunların üstesinden gelmenizi sağlamaktadır.

Cilt Tonunu Geliştirmek

Kusursuz cilde sahip olmak, aynı zamanda, kollajen seviyeleri düşmeye başladığında korunması daha zor olabilen, eşit bir cilt tonu içerir. Kollajen esas olarak dermiste bulunurken, protein içerisinde bulunan amino asitler ile cildin dış katmanlarını pürüzsüz ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Kollajen oluşturan alanin, glisin ve hidroksiprolinin seviyelerinin korunması, küçük damarların ve arterlerin görünmesini engelleyebilir.

Nemlendirmek

Kuru cilt, kollajen takviyeleri ile kolayca tedavi edilebilen yaygın bir sorundur. Yaşam tarzınızı değiştirerek ve daha sağlıklı alışkanlıklar edinirken, yaşlanma ve bazı çevresel faktörlerden kaynaklanan kolajen kaybı önlenebilir değildir. Kollajen takviyeleri, nemlendirmeye ve kusurların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek, cildinizde eksik olan amino asitleri içerir.

Kollajen özel tedaviler ile artabilen bir proteindir. Lazer tedavileri, cilt bakımları ve diğer tedaviler ile kollajen seviyelerinin artmasını sağlayabilirsiniz.

Kolajen Aşısı Nasıl Yapılır?

Yumuşak doku büyütme olarak da adlandırılan kolajen enjekte edilebilir dolgu maddeleri, ciltteki kırışıklıkları, çöküntüleri veya skarları düzeltmek için yapılır. İşlem, tedavi edilen alanı doldurmak için cilde kolajen enjekte edilmesini içerir. İşlemin sonucu genellikle kalıcı değildir ve her 3-12 ayda bir rötuş enjeksiyonuna ihtiyaç duyulabilir. Bununla birlikte, bazıları için, kolajen enjeksiyonları, vücudun kendi kolajen üretimini uyararak takip enjeksiyonları arasında gereken süreyi uzatabilir.