Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Dolgusu

İzmir Burun Dolgusu

Burun en belirgin yüz özelliğimiz olduğu için, iyi niteliklerinden ziyade kusurlarına odaklanma eğilimindeyiz. Pek çok insan, burnunun çarpık, orantısız, büyük veya küçük olması konusunda rahatsızdır. Rinoplasti, burundaki işlevsel veya kozmetik sorunları düzeltmek için kullanılan popüler bir cerrahidir. Ameliyat son derece etkilidir ve burnu değiştirmek ve yeniden yapılandırmak için uzun zamandır kullanılmaktadır. Bununla birlikte, büyük bir ameliyattır ve basit kozmetik değişiklikler isteyen birçok kişi, istedikleri sonuçları elde etmek için bu işlemi tercih etmekte isteksizdir.

Neyse ki, modern estetik tıbbı önemli ölçüde gelişti ve artık cerrahi teknikleri kullanmadan yüz estetiğini geliştirmek için her zamankinden daha fazla seçenek var. Bazı endişeler sadece geleneksel rinoplasti teknikleri kullanılarak ele alınabilse de, minimal olarak invaziv enjekte edilebilir dolgu maddeleri kullanılarak küçük değişiklikler yapılabilir. Bu tip bir işlem ise burun dolgusu olarak adlandırılmaktadır.

Burun Dolgusu Nedir?

Burun dolgusu ya da cerrahi olmayan burun estetiği, burundaki küçük kozmetik kusurları düzeltmek için dolgu maddelerinin kullanılmasını içeren bir tedavidir. Plastik cerrah bu doku enjeksiyonlarını burundaki yapısal değişikliklerin yanılsamasını yaratmak ve burnun genel görünümünde küçük iyileştirmeler yapmak için kullanır. Bu işlemde kullanılan enjekte edilebilir dolgu maddeleri geçicidir, bu nedenle hastaların tedavinin sonuçlarını korumak için periyodik olarak rötuş seansları almaları gerekir. Bununla birlikte, birçok hasta rahatlığı ve minimal invazivliği için cerrahi olmayan rinoplasti tercih eder.

Burun Dolgusu Tedavisinin Faydaları

Elbette, cerrahi olmayan burun estetiğinin en büyük yararı, kesik gerektirmemesidir. Geleneksel cerrahi rinoplasti, tamamen çözülmesi bir yıla kadar sürebilen şişlikle sonuçlanır ve genel olarak burun estetiğinin iyileştirilmesi için çok daha invaziv ve pahalı bir seçenektir. Cerrahi seçeneğe hazır olmayan ancak yüz dengesini ve estetiğini geliştirmek isteyen hastalar burun dolgusundan faydalanabilirler. İşlem düşük burun ucu sorununu iyileştirebilir, hafif çarpıklığı düzeltebilir ve hatta burun köprüsü üzerinde çıkıntı varsa bunu da giderebilir.

İyi bir Aday Mısınız?

Burun dolgusu işlemi için iyi adaylar, burunlarında küçük kozmetik değişiklikler yapmak isteyen, genel sağlık durumu iyi olan yetişkinlerdir. Cerrahiyle ilgilenmeyen ya da güvenlik nedeniyle ameliyat olamayan kişiler, burun dolgusu için iyi aday olabilirler. Bununla birlikte, burnun estetiğinde veya yapısında büyük değişikliklere ihtiyaç duyan insanlara cerrahi rinoplasti ile daha iyi hizmet verilecektir. Cerrahi olmayan rinoplasti, burun fonksiyonunu geliştirmek veya burun görünümünde önemli değişiklikler yapmak isteyen hastalar için uygun değildir.

Burun Dolgusu Nasıl Yapılır?

Burun dolgusu işlemi çok basittir. Hasta konforunu sağlamak için işlemden önce bölge anestetik bir kremle uyuşturulur ve başka bir anestezi gerekmez. Gerçek enjeksiyon işlemi sadece bir ile beş dakika sürer ve hastalar işlem boyunca meydana gelen değişiklikleri görebileceklerdir. Kullanılan dolgu maddesi tipi hastaya bağlı olacaktır ve bu tedaviden önce tartışılacaktır. Kapatılacak hiçbir insizyon yoktur ve hastalar enjeksiyonlar tamamlandıktan hemen sonra gidebilirler.

İyileşme Süresi Var Mıdır?

İşlem invaziv olmadığı için hastalar hemen normal aktivitelerine dönebilirler. Bir miktar hassasiyet, şişme ve morluk olabilir, ancak bu küçük yan etkiler işlemden sonra hızla azalmaktadır. Burun dolgusu, işin aksamasını gerektirmediğinden ve sonuçların hemen alınmasından dolayı yoğun programları olan insanlar için mükemmel bir seçenektir.

Burun Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Geleneksel rinoplasti ameliyatlarından farklı olarak, burun estetiği kalıcı sonuçlar vermez. Sonuçların ömrü büyük ölçüde kullanılan dolgu türüne bağlıdır. Restylane gibi hyaluronik asit dolgu maddeleri genellikle yaklaşık 8 ay etkinliğini korurken, radiesse  18 aya kadar etkili olabilir. Sonunda, bu dolgular doğal olarak vücut tarafından emilir.